Seuramme käyttää AKK-Motorsport ry.n jäsenmaksupalvelua. Edellisenä vuonna seuramme jäsenmaksun maksaneet jäsenet saavat vuoden alussa jäsenmaksulaskun kotiin tai sähköpostiin suoraan liitolta. Jäsenmaksu maksetaan lomakkeella olevalle tilille eräpäivään mennessä. Jokaiselle AKK-Motorsportin jäsenseuran henkilöjäsenelle toimitetaan liiton sähköinenjäsenkortti eli Motorsport ID , joka sisältää jäsen- ja lisenssitiedot. Tiedot tarkistetaan jatkossa KITI- kisapalvelusta. Jäsenkortti sisältää myös jäsenetuja, jotka ovat nähtävinä liiton internet-sivuilta
Jäseneksi haluavan tulee täyttää jäsenhakemus (löytyy yhteystiedot valikosta jäsenhakemus) täydellisesti ja toimittaa se seuran toimistolle tai lähettää se seuran sähköpostiin. Jäsensihteerimme lähettää jäsenmaksulaskun ja kun lasku on maksettu, hakija on Keski-Karjalan UA:n jäsen.
Mikäli jäsen haluaa erota Keski-Karjalan UA:sta, on hänen ilmoitettava siitä kirjallisesti yhdistyksen hallitukselle. Ero katsotaan tapahtuneeksi heti, kun ilmoitus on tehty, mutta eroava on velvollinen suorittamaan jäsenmaksunsa, jotka ovat erääntyneet ennen ilmoituksen tekoa.
Yhdistyksen hallitus voi erottaa jäsenen, jos tämä on laiminlyönyt jäsenmaksun suorittamisen yli kolme kuukautta sen erääntymisestä lukien. Lisäksi lisenssin saannin edellytyksenä on kuuluminen AKK:n jäsenyhdistykseen. AKK.lla on oikeus evätä lisenssi sellaiselta hakijalta, joka ei täytä kyseisen lisenssiin myöntämisen edellytyksiä.
Kilpailijalisenssit, ilmoittajalisenssit ja huoltaja-mekaanikkolisenssit ostetaan KITI-kisapalvelun lisenssinostopalvelusta. Lisenssi on sähköisessä muodossa, kansainvälistä lisenssiä lukuun ottamatta. Kilpailijalisenssejä on kolmea eri tyyppiä, peruslisenssi (lajeihin, joissa ei vaadita erillistä tutkintoa), kansallinen lisenssi (lajeihin, joissa vaaditaan tutkinto) sekä kansainvälinen lisenssi.
Ohjeet lisenssin hankintaan löydät AKK-Motorsport ry sivuilta tai linkistä kilpailijalisenssit
Lisenssin uudistamiseksi tulee täyttää hakemuskaavake, liitteeksi viiden viimeisen vuoden toimitsijatehtävät lajeittain. Toimita hakemus seuran toimistoon tai lähetä sähköpostilla artopirinen61@gmail.com. Lisenssiä ei tule enää kotiin, vaan se on sähköisessä KiTi- järjestelmässä. Sääntökirja on myös muuttunut sähköiseksi ja se löytyy liiton internet-sivuilta, halutessaan sen voi toki tilata itselleen AKK:sta.